دامپتراک چیست؟

 

دامپتراک از آن ماشین‌های پرکاربرد به‌خصوص در صنایع سنگین است. اگر سری به معادن بزنید متوجه خواهید شد که دامپتراک تا چه اندازه در این مشاغل کاربرد دارد. این ماشین مخصوص و غول‌پیکر در جاهایی استفاده می‌شود که سایر ماشین آلات صنعتی قادر به فعالیت نیستید. در معادن و صنایع سنگین‌ترین بارها به‌وسیله دامپتراک جا به‌جا می‌شود. اگر دوست دارید که در مورد خرید دامپتراک اطلاعات جالبی به‌دست آورید، حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

دامپتراک چیست؟

دامپتراک نوعی کامیون غول‌پیکر است که نقش زیادی در صنایع و معادن ایفا می‌کند. این کامیون بزرگ سنگین‌ترین بارها و ضایعات را حمل می‌کند. دامپتراک برای استفاده خارج جاده‌ای به وجود آمده است به همین دلیل زیاد در معرض دید عموم افراد نیست. دامپتراک به‌صورت تخصصی برای حمل مصالح و وسیله‌های بسیار سنگین طراحی شده‌است و به‌جز مصالح ساختمانی و سنگ‌های معدنی می‌تواند در صنایع آهن و همچنین صنایع دفاعی و… مورد استفاده قرار بگیرد.

قدرت دامپتراک برای جابه‌جایی بار

اگر پیش از خرید دامپتراک می‌خواهید از قدرت لازم این ماشین اطمینان حاصل کنید، باید بدانید که بسته به نوع ماشین دامپتراک می‌توانید بارهایی با حجم 40 تا 300 تن را به‌سادگی جا به‌جا کنید. دامپتراک هم مانند بسیاری از ماشین آلات صنعتی دیگر انواع مختلفی دارد و توسط کمپانی‌های متفاوتی تولید می‌شود. هرکدام از این محصولات قدرت متفاوتی را برای حمل بارهای سنگین ارائه می‌دهند.

خرید دامپتراک مناسب

دامپتراک ها انواع متفاوتی دارند که هرکدام برای استفاده در کاربرد خاصی طراحی شده‌است. رایج‌ترین کاربردها شامل دامپتراک مفصلی برای استفاده در معدن، دامپتراک عقب صلیبی برای استفاده به‌صورت همزمان با بیل مکانیکی در معادن، دامپتراک زیرزمینی برای استفاده در معادن زیر زمین و… می‌شوند.

دامپتراک چطور کار میکند؟

دامپتراک ها معمولا توسط ماشین دیگری با مصالح پر می‌شوند و پس از آن بار خود را در جای مدنظر تخلیه می‌کنند. با توجه به این موضوع جعبه حمل دامپتراک، مهم‌ترین قطعه این ماشین محسوب‌می‌شود. این قطعه توسط هیدرولیک تغذیه می‌شود و به راننده اجازه می‌دهد که بار را بلند کرده و تخلیه کند.

نحوه کارکرد دامپتراک

تفاوت انواع دامپتراک

اگر قصد خرید دامپتراک دارید و هنوز نمی‌دانید که کدام نوع از این ماشین پرکاربرد برای شما مناسب است، ما در ادامه تفاوت‌های انواع دامپتراک را بررسی می‌کنیم.

خرید دامپتراک معمولی یا استاندارد

شما می‌توانید با خرید دامپتراک معمولی، 10 تا 35 تن بار را جا به‌جا کنید. این دامپتراک ها در صنایع مختلف کاربرد دارند.

خرید دامپتراک هوای برفی

در بسیاری از شهرهای برف‌خیز دنیا از دامپتراک هوای برفی برای برف روبی استفاده می‌شود. این ماشین به‌اندازه کافی سنگین است و وظیفه خود را به‌خوبی انجام می‌دهد. همچنین این ماشین غول‌پیکر توانایی این را دارد که مقدار زیادی نمک برای پخش کردن در جاده‌ها هنگام یخ زدگی حمل کند.

خرید دامپتراک جانبی

دامپتراک های جانبی، برای تخلیه بار در کنار کمپرسی به وجود آمده‌اند. به همین دلیل اگر قرار است در جاده‌های نسبتا باریک کار کنید، می‌توانید از این دامپتراک ها برای تخلیه بار خود استفاده‌کنید. این نوع دامپتراک ها ترکیبی از کامیون و تریلر هستند و با کج کردن جعبه تخلیه می‌توانند بار را در کنار خود خالی کنند. از این دامپتراک ها در تخلیه زباله‌های شهرداری هم استفاده می‌شود.

دامپتراک برابری

اگر قصد خرید دامپتراک برای جابه‌جایی بارهای بسیار سنگین را دارید، خرید این نوع ماشین به شما توصیه می‌شود. دامپتراک های باربری می‌توانند تا 400 تن بار را حمل کنند. ظرفیت بار دامپتراک ها بستگی به محور آنها دارد. اکثر این ماشین‌ها 2 محوره هستند اما شما می‌توانید بار بیشتری را با دامپتراک های 3 محوره جا به‌جا کنید. این دامپتراک ها به‌دلیل اندازه بزرگ مناسب حرکت در جاده نیستند. از دیگر ویژگی‌های دامپتراک باربری این است که این ماشین فوق العاده می‌تواند بار را هم به‌صورت عادی در جلوی خود و هم با حرکت محور جعبه تخلیه، در پشت خود خالی کند.

 

 

 

 

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

GDPR