شرکت معدنی Rio Tinto

درباره این شرکت

به رهبری کارآفرین اسکاتلندی ، هیو ماتسون (Hugh Matheson) ، یک گروه سرمایه گذار انگلیسی-اروپایی ، معادن ریو تینتو را در سال 1873 در اسپانیا خریداری می کند ، تأسیسات جدید پردازشی را ساخته و تکنیک های جدیدی را معرفی می کند که از سال 1877-1891 به شرکت جدید ریو تینتو اجازه می دهد تا عملیاتی را انجام دهد که زمانی یونانیان و رومیان باستان را به تولید شماره یک جهان مس تبدیل می کرد.

ریو تینتو یک شرکت چند ملیتی انگلیسی و استرالیایی و دومین شرکت بزرگ فلزات و معادن در جهان است که پشت سر BHP قرار دارد و سنگ آهن، مس، الماس، طلا و اورانیوم تولید می کند.
این شرکت در سال 1873 تاسیس شد، هنگامی که یک کنسرسیوم چند ملیتی از سرمایه گذاران، یک مجتمع معدن را در ریو تینتو، در هوووا ( اسپانیا ) از دولت اسپانیا خریداری کردند. از آن زمان، این شرکت از طریق یک سری ادغام ها و مالکیت طولانی، رشد کرده و خود را در تولید بسیاری از کالاها از جمله آلومینیوم، سنگ آهن، مس، اورانیوم و الماس در بین رهبران جهان قرار دهد.

اگرچه در درجه اول روی استخراج مواد معدنی متمرکز شده است؛ ریو تینتو همچنین عملیات قابل توجهی در پالایش، به ویژه برای پالایش بوکسیت و سنگ آهن دارد. این شرکت در شش قاره فعالیت دارد، اما عمدتاً در استرالیا و کانادا متمرکز است و عملیات استخراج معادن خود را از طریق شبکه پیچیده ای از شرکتهای تابعه در اختیار دارد. ریو تینتو دفاتر مرکزی مشترکی در لندن (جهانی و “PLC”) و ملبورن (“محدود” – استرالیا) دارد.

آنها سنگ آهن برای فولاد، آلومینیوم مورد استفاده در اتومبیل و تلفن های هوشمند و مس برای توربین های بادی، اتومبیل های برقی و لوله هایی که آب را به خانه ما می آورند، تولید میکنند. الماس هایی را تولید که استاندارد “معتبری” دارد و همچنین تیتانیوم برای محصولات خانگی و بورات برای محصولات زراعی که از دنیا تغذیه می کنند را نیز تولید می کنند.

این شرکت در 36 کشور جهان کار میکند. زمین شناسان وحشی ترین زمین ها را کشف می کنند. متخصصان در زمینه حیات وحش برای محافظت و نگهداری از خرس های گریزلی در کانادا و در ساحل های  استرالیا غربی کار می کنند. تیم های بازاریابی اطمینان حاصل می کنند که مواد اولیه، نیازهای خاص مشتریان در سراسر جهان را برآورده می کند. در استرالیا ، باستان شناسانشان در کنار استرالیایی های بومی برای حفظ هنر سنگی 40 هزار ساله کار می کنند.

این شرکت، خانه یکی از بزرگترین و شاید یکی از کوچکترین روبات های جهان است- آنها او را مارک می نامند.

ربات های غول پیکر مدت هاست که در تخیل کودکان و فیلم های هالیوودی است. چنین تصورات آینده نگرانه ای در جولای سال 2018 به واقعیت نزدیک تر بود، که با اولین تحویل سنگ آهن توسط قطار بدون سرنشین در Pilbara در استرالیا غربی به یک نقطه عطف مهمی رسیدند. قطار بدون سرنشین، شامل سه لوکوموتیو بود و میتوانست حدود 28000 تن سنگ آهن و مسافتی بیش از 280 کیلومتر از  تام پرایس به بندر کیپ لمبرت را طی کند.

این کنترل از راه دور توسط اپراتورهای مرکز عملیاتی ما در پرت با فاصله بیش از 1500 کیلومتر دورتر کنترل شد. تیم AutoHaul آنها در مرکز عملیات در پرت همچنان به پیشرفت فن آوری ادامه داده و هزاران ساعت تست را انجام می دهد. پروژه AutoHaul در ژوئن سال 2019 به طور کامل عملیاتی شد و اورا به عنوان اولین شبکه راه آهن کاملاً مستقل با مسافت طولانی در جهان تبدیل کرد.

سفرهای ایمن تر و پربارتر:
در یک سیستم دستی، هر بار که یک راننده محموله خود را تحویل داد دیگری باید بیاید، در نتیجه قطار باید متوقف شود. در یک سفر معمولی یک قطار سه بار متوقف می شود و بیش از یک ساعت به زمان سفر اضافه می کند. قطارهایی که سنگ آهن را از معادن به بندر برای حمل و نقل منتقل می کنند 2.4 کیلومتر طول دارد.

 

با مارک ، روبات ابرقهرمان ما ملاقات کنید:

Mark

مارک و برادر بزرگتر او اسکار (او نیز یک ربات است) در حال بررسی تفاوت عمده در بازرسی شبکه Kennecott از تونل های معادن زیرزمینی قدیمی هستند. دیگر از این تونل ها برای استخراج استفاده نمی شود ، اما آنها را نقشه برداری می کنند تا مطمئن شوند که سهواً افراد یا ماشین آلات را در زمین های ناپایدار قرار نمی دهدند. مارک از ویدیوئی با کیفیت بالا و سایر تجهیزات پیشرفته برای بازرسی از تونل ها ، بررسی میزان اکسیژن و جستجوی سایر خطرات احتمالی قبل از اعزام افراد به داخل ، استفاده می کند.

او همچنین می تواند در مواقع اضطراری کمک کند. در صورت نشر گاز در زیر زمین، می توانیم مارك را برای گرفتن نمونه یا وسایل و تجهیزات پزشکی در حالی كه تیم پاسخگویی اضطراری در حال آماده سازی است، رها كنیم.
و بهترین قسمت؟ این تیم مارك را با كمترین هزینه – حدود 10،000 دلار – تولید کردند كه می تواند تا 100،000 دلار هم درآمد داشته باشد.

او باهوش است ، او سر سخت است ، شرکت را حفظ و همچنین برایش پول پس انداز می کند.
جدیدترین عضو تیم کنترل از راه دور شرکت (ROV) مارک است . مارک اختصاصا برای نیازهای معدنی طراحی شده است.

او می تواند در فضاهای کوچک فشرده شود، در زمین های پر پیچ و خم حرکت کند و در ماشین آلات مانور دهد. او می تواند شنا کند. مارک خود را در تعادلبسیار خوبی حفظ می کند و میتواندبا فاصله بیش از یک کیلومتر از تیم خود حرکت کند و ساعت ها تنها با شارژ باتری ادامه می یابد.

او می تواند سطح اکسیژن را آزمایش و نمونه های خاک و آب را جمع آوری کند و یک روزی می تواند ابعاد تونل را با استفاده از لیزر اندازه گیری کند.

آب و هوا

 این شرکت یک کارخانه بادی در 200 کیلومتری جنوب دایره قطب شمال ساخته تا بتواند به معدن الماس خود کمک کند و در سال 2018 به تنها شرکت بزرگ معدن تبدیل شود که تولید سوخت های فسیلی از جمله زغال سنگ را متوقف کرد. آنها می خواهند بخشی از راه حل تغییرات آب و هوا باشند.

تغییرات آب و هوایی:

  • 29 درصد کاهش شدت دفع از سال 2008
  • 76 درصد برق ما از منابع تجدید پذیر است.
  • 46 درصد کاهش انتشارات از سال 2008
  • 1 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در پروژه های مرتبط با اقلیم

رویکرد های این شرکت برای تغییرات آب و هوا:

برای دفع صفر خالص تلاش میکنند: آرمان آنها رسیدن به انتشار صفرخالص در طول عملیات هایشان تا سال 2050 است.

ردپای کربن را بیشتر کاهش میدهند: از اهداف 2030 این شرکت این است که شدت انتشار کربن را تا 30٪ دیگر و دفع مطلق را 15٪ دیگر کاهش دهند.

یک میلیارد دلار در پروژه های اقلیمی سرمایه گذاری میکنند: از جمله آن تحقیق و توسعه و پروژه هایی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و تقویت جنگندگی در تجارت.

در سراسر زنجیره ارزش ما مشارکت ایجاد کنید: هیچ شرکتی نمی تواند به تنهایی چالش تغییرات آب و هوایی را برطرف کند.

استراتژی تغییر وضعیت آب و هوا

3. همکاری برای کاهش ردپای کربن در زنجیره ارزشی:
تغییرات اقلیمی فقط با اقدام جمعی دولتها، تجارت و مصرف کنندگان در سراسر جهان حل می شود. این شرکت در حال همکاری بر روی مشارکت های نوآورانه برای تحریک عمل با مشتریان و سایر شرکای خود در سراسر زنجیره ارزش است. آنها همچنین در تالارهای صنفی شرکت  و از مواضع سیاستگزاری حمایت می میکند تا اقدامات آب و هوایی را به روشی مسئولانه و پایدار ارتقا بخشند.

4.تقویت جنگندگی در برابر خطرات جسمی جوی:
آنها خطرات آب و هوایی را در طول عملیات خود، از توسعه پروژه های جدید گرفته تا تعطیلی و فراتر از آن در نظر می گیرند. در حال حاضر آنها در بسیاری از سایت ها رویدادهای شدید هوایی را تجربه کرده  و از سناریوهایی برای ارزیابی خطرات بیشتر میان مدت و بلند مدت استفاده می کنند.

1.تولید مواد لازم برای آینده ای کم کربن:
به گفته این شرکت، فلزات و مواد معدنی لازم برای پیشرفت بشر را تأمین می کند. هر یک از کالاهایی که تولید می کند در تبدیل شدن به اقتصاد کم کربن نقش دارد.

2.ردپای کربن را در عملیات ها کاهش میدهند:
بسیاری از عملیات ها بسیار پرانرژی هستند و برخی از فرایندهای صنعتی نیز منجر به انتشار گازهای گلخانه ای می شوند. آنها در حال برداشتن گام هایی در جهت افزایش بهره وری و همچنین جستجوی منابع جایگزین انرژی و توسعه مسیرهای نوآورانه برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای هستند.
هدف این شرکت این است که تا سال 2050 به میزان دفع صفر خالص برسیم. اهداف آنها در سال 2030 این است که شدت انتشار را 30٪ و میزان دفع مطلق 15٪ (یا تقریباً 4.8mt CO2e) کاهش یابد.

پیشرفت در تغییرات آب و هوا:

1. کاهش 46٪ در میزان انتشار گازهای گلخانه ای ما از عملیات مدیریت شده از سال 2008 (18٪ در صورت استثناء از واگذاری)
2. کاهش 29٪ در میزان انتشار گازهای گلخانه ای از سال 2008
3. هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مطلق 15٪ و شدت انتشار 30٪ است ، هر دو تا سال 2030
4. 1 میلیارد دلار هزینه برای پروژه های مرتبط با آب و هوا طی 5 سال برآورد شده است
5. جاه طلبی برای عملیات های ما تا سال 2050 خالص انتشار گازهای گلخانه ای صفر باشد.
6. به طور کلی ، رشد خنثی کربن بین الان و سال 2030 .

استراتژی شرکت

استراتژی ما ایجاد ارزش برتر برای سهامداران با تأمین نیازهای مشتریان، حداکثر رساندن پول از دارایی های کلاس جهانی و تخصیص سرمایه با نظم و ترتیب است.
این کار را با تمرکز بر روی “چهار مشخصه” انجام می دهیم: نمونه کارها، افراد، همکاران و عملکرد.

1. نمونه کارها:
سبد دارایی های کم هزینه همراه با عمر طولانی بازده جذابی را در طول چرخه به ارمغان می آورد. پس از تغییر شکل مجدد پرتفوی، در کالاهایی با اصول قوی بلند مدت و فرصت های رشد مواد سرمایه گذاری می کنیم.

2. کارایی:
ایمنی اولویت شماره یک ماست. ما به دنبال تولید ارزش از معدن به بازار و اولویت بندی ارزش در تصمیمات سرمایه گذاری هستیم. ما برای به حداکثر رساندن ارزش از راه های دیگر – به عنوان مثال، با توسعه بازارهای جدید برای مواد خود و با تمرکز بر روی عملکرد عملیاتی برای بهبود بهره وری کار می کنیم.

3. همکاران:
مشارکت و همکاری برای موفقیت طولانی مدت در تجارت ما ضروری است. ما در کلیه مراحل چرخه حیات معدن ، از اکتشافات تا توانبخشی و بسته شدن، با شرکای فناوری، تأمین کنندگان محلی، دولت ها، گروه های جامعه، رهبران صنعت و سازمان های مردم نهاد همکاری نزدیک داریم. ما معتقدیم که این مسئله به ما یک مزیت رقابتی می بخشد، به ما امکان می دهد تا با فکر تر و با مسئولیت بیشتری کار کنیم و به ما امکان می دهد مزایای واقعی را به همه ذینفعان خود ارائه دهیم.

4. کارکنان:
جذب، توسعه و حفظ بهترین افراد برای موفقیت ما بسیار مهم است. ما همچنان از طریق مراکز تفریحی خود توانایی های فنی و تجاری خود را تقویت می کنیم و متعهد هستیم که یک نیروی کار متنوع و فراگیر در سراسر تجارت جهانی خود ایجاد کنیم.

نوآوری

معرفی هوشمند ترین معدن ریو تینتو:

Koodaideri (پروژه سنگ آهنی 2.6 میلیارد دلاری) به عنوان معدنی هوشمند ساخته شده است.
علاوه بر فناوری هایی که قبلاً در سراسر ریو تینتو مانند کامیون های مستقل، قطار و مته استفاده می شود، Koodaideri دارای بیش از 70 نوآوری در زمینه طراحی است.

این شرکت از سیستم های یکپارچه بهره برداری و شبیه سازی معدن مانند فناوری دوقلو دیجیتال استفاده خواهیم کرد. دوقلوهای دیجیتالی که با حمایت ناسا طراحی شده است، مدلهای مجازی یک محیط فیزیکی هستند – مانند یک ایستگاه فضایی – که به شما امکان می دهد به سرعت موقعیت های مختلف را آزمایش کنید. این نرم افزار، داده های کارخانه های پردازش واقعی را با اطلاعات تاریخی – در مورد چیزهایی مانند طراحی و تولید – ترکیب می کنند.

این امر به افرادشان در این زمینه و در مرکز عملیات از راه دور امکان دسترسی به همان اطلاعات و تصمیم گیری، بر اساس داده های زمانی واقعی را در چند ثانیه به جای ساعت ها یا روزها می دهد. آنها همچنین می توانند با خیال راحت روشهای افزایش تولید را بدون شکستن قطعات یا اختلال در کارها آزمایش کنند.

Koodaideri معیاری برای صنعت ریو تینتو از نظر اتوماسیون و استفاده از داده ها – ساخت معدن ایمن تر و کارآمد تر خواهد بود.

استخراج هوشمند

Working Smarter:

داده ها یکی از دارایی های با ارزش این شرکت هستند.
هر روز مته ها، کامیون ها، بیل ها، نقاله ها، قطارها و کشتی ها به صورت خودکار تعداد زیادی از داده های ارزشمند را تولید می کنند. آنها با ترکیب این داده ها با تجزیه و تحلیل هوشمندانه، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون، تجارت خود را ایمن تر و پربارتر می کنند.

آنها همچنین مراکز تعالی را در زمینه تحلیلی، اتوماسیون، مدیریت دارایی، انرژی و تغییرات آب و هوا، دانش سنگین، معدن زیرزمینی و استخراج از سطح و فرآوری تأسیس کرده اند. آنها مهمترین کارشناسان فنی را گرد هم می آورند تا برای عملیات هایمان در سراسر جهان با یکدیگر همکاری کنند. این تیم های استخراج معدن هوشمند به آنها کمک می کنند تا قضاوت ها و تصمیمات فنی صحیحی را  در مدیریت عمده خطر ها و اطمینان از ایمنی دارایی ها و تعالی عملیاتی بگیرند.

استفاده از VR برای بوجود آوردن ایمنی در واقعیت:
این شرکت در حال استفاده از واقعیت مجازی در کارخانه ذوب آلومینیوم نیوزیلند (NZAS) است تا کارکنان خود را ایمن نگه داریم.
تیم NZAS با استفاده از نسخه سه بعدی شبیه سازی شده از ذوب‌آهن ، دوباره در حال ایجاد حوادث ایمنی هستند.

در این محیط های 3D ، رویدادها را می توان دوباره از مناظر مختلف و نقاط دیدنی مجدداً مورد استفاده قرار داد ( همه از پشت صفحه رایانه). به عنوان مثال ، مجدداً حادثه درگیری راننده و اپراتور ، که در آن هرکدام قادر بودند ببینند از دیدگاه دیگران چه اتفاقی افتاده است ، به آنها کمک کرد تا یک نقطه کور را شناسایی کنیم.
با استفاده از VR توانستند علل اصلی بروز حوادث را خیلی سریعتر شناسایی کنند و اقدامات لازم را برای پیشگیری از وقوع حوادث مشابه در آینده بگیرند.

سیستم اتوماسیون معدن:
تبدیل داده ها به بینش های عملی
MAS سیستم اتوماسیون معدن آنهاست که در اصل مانند یک برنامه سرور شبکه کار می کند ، داده ها را در 98٪ سایتهایشان جمع می کند و برای بدست آوردن اطلاعات آنهارا استخراج می کند.
MAS با استفاده از الگوریتم های پیشرفته، این اطلاعات را در قالب مشترکی ارائه می دهد. با استفاده از RTVis ™ – Visualization Rio Tinto – یا از طریق داشبورد از نوع عملیاتی معمولی با نمودارها و جداول، می تواند بصری نمایش داده شود.

از آنجا که تجهیزات خودمختار این شرکت توسط تولید کنندگان متفاوتی ساخته شده است، MAS این سیستم های مختلف را قادر می سازد تا با یکدیگر کار کنند.
سپس از هوش مصنوعی استفاده می کنندتا بهترین استفاده را از سیستم های خود داشته باشند. آنها می توانند بطور خودکار مدل های سنگ معدنی را تولید کنند و حوادث پیش رو راکنترل کنند. آنها حتی سرعت و کاهش صف کامیون های بدون سرنشین خود را بهینه کرده اند- این پیشرفت های کوچک باعث افزایش قابل توجهی در بهره وری شده است.

درباره نویسنده

GDPR