بهداشت حرفه ای در معادن

استخراج معادن به عنوان یک بخش مهم صنعتی در بسیاری از نقاط جهان است ؛ اگرچه در کنترل خطرات بهداشت حرفه ای پیشرفت چشمگیری حاصل شده است ، اما هنوز زمینه هایی برای کاهش بیشتر خطر وجود دارد. این امر به ویژه در مورد آسیب دیدگی ، خطرات ارگونومیک و سر و صدا اعمال می شود.

بهداشت و ایمنی شغلی در معادن طی بیست سال گذشته در کشورهای پیشرفته به وضوح بهبود یافته است ، اما تصادفات و بیماری ها هنوز با تکرار غیر قابل قبولی اتفاق می افتند. به نظر می رسد ورود تجهیزات جدید ، بزرگتر ، قدرتمندتر و پیچیده تر استخراج معدن و نیاز به سطح مهارت بالاتر ، برخی از خطرات مربوط به حوادث و بیماری های مربوط به کار را افزایش می دهد.

چه در سطح زمین و چه در زیر زمین ، دستورالعمل های بی شماری برای ایمنی و بهداشت شغلی در صنعت معدن وجود دارد. در نتیجه قرن ها تجربه ، منجر به کاهش چشمگیر بسیاری از خطرات و خطرات شده است. در همین راستا ، امروزه استخراج مدرن می تواند از فناوری نوآورانه تشخیص و همچنین از تجهیزات محافظت شخصی موثر (PPE) استفاده کند.

PPE (Personal protective equipment)

تجهیزات محافظت شخصی شامل: لباس محافظ ، کلاه ایمنی ، عینک یا سایر لباس ها یا وسایلی است که برای محافظت از بدن فردی که در معرض آسیب یا عفونت است میشود. خطرات ناشی از تجهیزات حفاظتی شامل فیزیکی ، الکتریکی ، گرما ، مواد شیمیایی ، مخاطرات زیستی و ذرات معلق در هوا است.

نرخ پایین مرخصی استعلاجی و حوادث نه تنها سطح عملکرد HSE را بهبود می بخشد ، بلکه به سلامتی و ایمنی کارکنان و بهره وری معدن نیز کمک می کند و در نتیجه کارایی پروژه های معدنکاری را بهبود می بخشد. و در نهایت شرکت معدنی را از نظر مثبت به عنوان یک کارفرمای جذاب معرفی می کنند. (همه استدلال های خوب برای سرمایه گذاری در ارزیابی ریسک و ایمنی شغلی)

بهداشت حرفه ای هم چنين باعث تعریف فنون و تكنيک های زير شده است:

  • شناسايي عوامل خطرناك ( شيميايي، فيزيكي و بيولوژيكي ) در محيط كار كه اين عوامل ميتوانند باعث ايجاد بيماري يا ناراحتي شوند .
  • ارزيابي ميزان ريسك ناشي از مواجهه با اين عوامل خطرناک
  • كنترل ريسك هاي ناشي از اين عوامل براي پيشگيري از آسيب هاي كوتاه مدت و بلند مدت.
تجهیزات محافظت شخصی ، بهداشت حرفه ای در معادن

چهار بخش کلی بهداشت حرفه ای:

  • کار تعمیر و نگهداریهنگام انجام کارهای تعمیر و نگهداری ، کارکنان هنگام انجام وظایف اصلی خود مانند برش ، سنگ زنی و رنگ آمیزی وسایل نقلیه یا ماشین آلات در معرض گازهای جوشکاری ، دود و گرد و غبار قرار می گیرند. محافظت راحت از تنفس به آنها اجازه می دهد بدون نگرانی کار کنند.
  • امنیت شغلیهشدار دادن به کارمندان در مورد قرار گرفتن در معرض مواد خطرناکی مانند گرد و غبار سمی ، انتشار گازوئیل و انتشار انفجار و محافظت از آنها در برابر چنین خطرات بسیار مهم است. که در مورد زنگ خطر اضطراری در صورت آتش سوزی ، طغیان گاز یا خرابی سیستم تهویه نیز صدق می کند.
  • کار با مواد خطرناکهنگام تخلیه ، مخلوط کردن یا انتقال مواد شیمیایی ( به عنوان مثال ، هنگام شستشو یا غلیظ کردن ) تماس مستقیم با مواد خطرناک گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. به منظور جلوگیری از آلودگی های خطرناک ، کارمندان باید از لباس تنفسی یا محافظ مناسب (PPE) استفاده کنند.
  • فضاهای محصورتهویه محدود و وسایل فرار ، کمبود اکسیژن و وجود مواد سمی: وقتی فضا محصور باشد خطرات زیادی وجود دارد. بر این اساس ، مقررات دقیق ایمنی باید رعایت شود در نتیجه قبل از ورود کالایی به منطقه ، آنرا بررسی کنید تا از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

از عوامل خطرناک بیولوژیکی

-ریسک بیماری های گرمسیری از قبیل مالاریا و تب دانگ در برخی معادن دور افتاده شایع
-لپتوسپیروز و آنکلیلو ستومیازیس در گذشته در معادن

از عوامل خطرناک فیزیکی

صدا
ارتعاش
پرتو ها
میدان های الکترومغناطیسی

از عوامل خطرناک شیمیایی

گردو غبار
گاز متان
گاز گریزو

تجهیزات بهداشت حرفه ای بخش فیزیکی شامل:

سرعت سنج جریان هوا
سرعت سنج هوا دستگاهی برای اندازه گیری سرعت باد (جریان هوا ) می باشد. دبی سنج یا فلومتر وسیله ای برای اندازه گیری میزان حجم مواد عبوری نسبت به زمان است. اندازه گیری دقیق جریان به علت صرف هزینه کمتر و خرید میزان معینی از ماده مثل تبادلات نفتی و کنتور گاز خانگی اهمیت زیادی دارد.

انواع سرعت سنج هوا
سرعت سنج هوا به دو دسته تقسیم میشوند. دسته ای که سرعت باد را اندازه می گیرند و دسته ی دوم دسته ای است که دبی یا فلو باد را اندازه گیری می کند . سرعت سنج های باد یا بادسنج ها برای اندازه گیری سرعت با واحد متر بر ثانیه (m/s) طراحی شده است. به وسیله سرعت سنج باد می توان سرعت هوای متحرک را اندازه گرفت. در دستگاه دماسنج – باد سنج (سرعت سنج باد) از طریق وجود سنسوری که داخل بادسنج وجود دارد، دمای هوا تشخیص داده می شود.

صداسنج پیشرفته مجهز به آنالیز فرکانس
صداسنج ساده
کالیبراتور صدا
دستگاه کالیبراتور صوت پرتابل امپروب سیگنال های سطح صدا ثابت را برای کالیبراسیون صوت سنج ایجاد می کند
قبل از هر بار اندازه گیری باید از صحت و دقت کار دستگاه ترازسنج صوت مطمئن شد.
دوزیمتر صدا
نورسنج
گوس متر(دستگاه سنجش میدان مغناطیسی پایا)
Wbgt متر
دماسنج ترو خشک
گویسان
سنجش پرتو های UV,IR
سنجش شاخص های ساکرومتر (سرعت جریان هوا), و…

تجهیزات بهداشت حرفه ای بخش شیمیایی شامل:

کیت کامل نمونه برداری هوا(فردی و محیطی)
پمپ نمونه برداری
دسیکاتور و مواد جاذبه الرطوبه
ترازوی حساس آزمایشگاهی
هولدر
فیلتر
جاذب زغال فعال
بطری گاز شوی
پمپ پیستونی
دتکتور تیوپ PHمتر
اسپکتروفتومتر با قابلیت طیف نور مرئی و uv و …

بخش ارگونی شامل کیت کامل آنتروپومتری قابل حمل جهت اندازه گیری سگمنت های مختلف بدن است.

وظیفه مهندس بهداشت حرفه ایست که کارمندان را در برابر این خطرات مطلع سازد و تجهیزات لازم برای کارمندان برای مقابله با این خطرات را فراهم سازد.

درباره نویسنده

GDPR