تولید جهانی مس پس از دو سال کاهش، در سال 2021 افزایش می یابد

تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۵.۱ میلیون تن ضایعات مس در میان تولید کنندگان در سراسر جهان مورد استفاده می‌گرفت و میزان تولید جهانی مس نیز هر ساله نیز با افزایش چشمگیری نسبت به سال قبل، مواجه می‌شد که این افزایش سالانه به میزان ۴۵.۱ هزار تن در سال بود. در یک آمار کلی می‌توان گفت که تولید جهانی مس در میان سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، به میزان ۳۳ درصد نسبت به سال‌های قبل از آن، افزایش داشته است. اما شیوع ویروس کرونا، تولید جهانی مس را با کاهش عظیم چهار درصدی در جهان مواجه کرد.
پس از کاهش ۰.۴ درصدی تولید جهانی مس، تخمین زده می‌شود که سال ۲۰۲۱ با افزایش ۲.۸ درصدی مواجه شود که این امر می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش استخراج معادن زیر زمینی نیز بگذارد.
با این وجود، کاهش عیار سنگ معدن و عدم اطمینان در صنایع معدنی شیلی و پرو به دلیل اعتصابات و اعتراضات صورت گرفته در این دو کشور، همچنان یک مانع کلیدی در این امر به شمار می‌آید.با این حال، همانطور که جمهوری دموکراتیک کنگو با رشد ۱۰.۷ درصدی در تولید مس مواجه شده، کشور پرو نیز با افزایش ۶.۹ درصدی در تولید مس مواجه شده است.
طبق این روند، انتظار می‌رود که تولید جمعی کشورهای یاد شده از ۹.۴۷ درصد میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۹.۹۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ برسد. در مقابل، به علت جنگ میان روسیه و اوکراین، پیش‌بینی می‌شود که تولید مس روسیه تا ۱۳.۲ درصد کاهش یابد.

چشم انداز تولید جهانی مس در آینده

به طور کلی انتظار می‌رود که تمایلات بلند مدت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، تقاضا را افزایش دهد و بستری قوی را برای پروژه‌های در حال توسعه، ایجاد کند.
طی پیشبینی بعضی از سرمایه گذاران، می‌توان گفت که در میانه سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶، امکان دارد که تولید جهانی مس با نرخ سالانه ۳۰۴ درصد رشد کند و تا سال ۲۰۲۶ به ۲۵ میلیون تن برسد‌ و در این راستا، کشورهایی مانند شیلی، پرو، چین و جمهوری دموکراتیک کنگو از مشارکت کنندگان اصلی در این امر خواهند بود. طبق این پیشبینی، انتظار می‌رود که مجموع تولید مس در این کشورها از ۱۱.۷ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ به ۱۳.۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۶ برسد.
یکی از پروژه‌های کلیدی در زمینه تولید جهانی مس، فاز دوم پروژه Quebrade Blanca است که با ظرفیت تولید سالانه ۲۴۷ تن مس و عمر اولیه تولیدات معدن تا ۲۸ سال، در ابتدا انتظار می‌رفت که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ آغاز گردد اما به علت محدودیت‌های ناشی از ویروس همه‌گیر کرونا، روند پروژه به حالت تعلیق درآمد. با این وجود، پیش‌بینی می‌شود که روند پروژه در سال ۲۰۲۲ مجددا ادامه پیدا کند و تولید جهانی مس نیز، با افزایش قابل توجهی مواجه گردد.

 

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

GDPR