کدهای استاندارد بین المللی نقشه کشی

فرقی ندارد که بخواهید چه نقشه‌ای بکشید، اصول نقشه کشی کدهای استاندارد بین المللی خودش را دارد. نقشه‌های برق هم بر اساس کدهای استاندارد بین المللی نقشه کشی طراحی می‌شوند. به‌وسیله این کد ها می‌توانید نقشه خود را به یک طرح برای  تمام جهان تبدیل کنید. کشورهای مختلفی کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی خود را دارند اما کدهای IEC در همه دنیا پذیرفته‌شده‌اند و کدهای جهانی محسوب می‌شوند. در صورتی که دوست دارید در مورد مشهورترین کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی در دنیا اطلاعات جالبی به‌دست آورید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی IEC

IEC یا کمیسیون بین المللی الکترونیک حدود 120 سال قبل توسط دانشمندان در حوزه الکترونیک ایجاد شد. این سازمان کدهای استاندارد نقشه کشی برق را تهیه و تدوین می‌کند. استانداردهایی که این سازمان تعریف می‌کند حوزه‌های زیادی را در بر می‌گیرد که کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی بخشی از آنها محسوب می‌شوند. این سازمان در حال حاضر در ژنو سوئیس برقرار است و استانداردهای آن توسط همه کشورهای جهان پذیرفته شده‌است. در صورتی که در نقشه کشی‌های خود از کدهای IEC استفاده‌کنید، هر فردی در دنیا توانایی خواندن نقشه‌های شما را خواهد داشت.

کدهای استاندارد بین المللی نقشه کشی ANSI

ANSI یا موسسه ملی استاندارد آمریکا سازمانی است که از سمت کشور آمریکا در سازمان جهانی استاندارد فعالیت دارد. این سازمان بزرگ در پنج بخش مشغول به فعالیت است که شامل بخش استانداردهای سوختی، بخش استانداردهای نانوتکنولوژی، بخش مدیریت استانداردهای تشخیص هویت، بخش استانداردهای امنیتی و در نهایت بخش استانداردهای فناوری اطلاعات است.

استفاده از کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی ANSI در بسیاری از کشورهای دنیا پذیرفته شده‌است و شما می‌توانید برای طراحی نقشه‌های خود از آنها استفاده‌کنید. به‌دلیل اینکه بسیاری از کشورهای دنیا از زبان، فرهنگ، استانداردهای آموزشی و… آمریکایی استفاده می‌کنند؛ کدهای ANSI هم در اکثر نقاط جهان متداول هستند.

کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی CE

حتما روی محصولات مختلف علامت CEرا دیده‌اید. CE هم یکی از آن کدهای استاندارد بین المللی نقشه کشی محسوب‌می‌شود که کاربردهای دیگری هم دارد. این نشان به این معناست که محصول شما با استانداردهای بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست اتحادیه اروپا مطابقت دارد. در صورتی که از کدهای استاندارد بین المللی نقشه کشی CE استفاده‌کنید، نقشه‌های شما در بسیاری از نقاط دنیا قابل پذیرش است. افراد زیادی در ایران مطابق استاندارد اروپا نقشه‌های خود را کدگذاری می‌کنند.

برای اینکه علامت این نشان استاندارد اروپا را با نشان تولید چین اشتباه نگیرید باید توجه کنید که نشان تولید چین که با همین حروف اختصاری CE نشان داده‌می‌شود؛ به‌صورت بسیار به‌هم نزدیک نوشته می‌شود. در صورتی که فاصله حروف در نشان استاندارد اتحادیه اروپا بیشتر است.

استانداردهای نقشه کشی IEC چیست و در چه زمینهای کاربرد دارد؟

کد های استاندارد بین المللی نقشه‌کشی VDE

انجمن برق الکترونیک و فناوری آلمان که به آن VDE گفته‌می‌شود یکی از آن سازمان‌هایی است که کدهای بین المللی در زمینه امنیت و ایمنی در حوزه برق و آی تی منتشر می‌کند. کدهای VDE به‌صورت متریک منتشر شده‌اند و در همه جهان کاربرد دارند. استفاده از کد های VDE نسبت به سایر کد ها در ایران متداول‌تر است و افرادی که در زمینه نقشه کشی برق مشغول به فعالیت هستند ترجیح می‌دهند که از کد های استاندارد VDE استفاده‌کنند.

جمعبندی

کد های استاندارد بین المللی نقشه کشی برای یکسان سازی نقشه‌های مختلف در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. IEC، ANSI، CE و VDE از کدهای استاندارد بسیار متداول و مشهور در همه جهان هستند. شما با استفاده از نقشه کشی توسط این استاندارد های بین المللی می‌توانید نقشه خود را به یک طرح جهانی تبدیل کنید.

 

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

GDPR