لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها

شناخت لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها، مزایای بسیار زیادی را برای مخاطبین به همراه دارد. شناخت این لیست کمک می‌کند که افراد در هنگام حادثه، از بروز خطرات احتمالی و همچنین کاهش خسارت‌ها، نقش مفیدی داشته باشند.

در گام اول بهتر است بدانید که این وسایل و تجهیزات بنا به ضرورت‌های شغلی، ساختمانی و … در دسته‌های مختلفی طبقه بندی شده‌اند. قطعا در بسیاری از ساختمان‌های مختلف شاهد تعبیه برخی از این وسایل و تجهیزات بوده‌اید. استفاده از این وسایل و تجهیزات، می‌توانند نقش مهمی در اطفای حریق داشته باشند.

بررسی لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها:

بررسی و شناخت لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها می‌تواند در افزایش ضریب ایمنی ساختمان نقش بسزایی داشته باشد. این لیست با بررسی و همچنین نظارت دقیق نیروهای آتش نشانی تعیین می‌شوند. بنابراین دور از ذهن نیست که وسایل مورد استفاده در ساختمان‌ها جهت اطفای حریق، متفاوت باشد. وجود برخی از آنها در بسیاری از ساختمان‌ها بسی رایج می‌باشد. بنابراین در بسیاری از ساختمان‌ها می‌توانید شاهد حضور آنها باشد. از جمله مهمترین تجهیزات که در این لیست قید شده‌اند، عبارتند از:

سیستم‌های اعلام حریق:

یکی از سیستم‌های بسیار ضروری در لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها، سیستم اعلام حریق است. امروزه در بسیاری از ساختمان‌های نوساز می‌توان شاهد حضور این سیستم بود. این سیستم‌ها بر روی سقف خانه‌ها تعبیه شده و در هنگام بروز خطر با نشانه‌های خاص، آلارم مخصوصی را به صدا در می‌آورند. این سیستم در برابر عواملی مانند:

 • نور
 • گرما
 • حرارت
 • دود

بسیار حساس هستند. اعلام خطر آنها از طریق آلارم و صدا می‌تواند ساکنین ساختمان را از خطر مطلع نموده تا از بروز اتفاقات جدی جلوگیری نمایند. از دیگر قابلیت‌های این سیستم می‌توان به اتصال آنها به مراکز آتش نشانی نیز اشاره نمود. این سیستم‌ها با اتصال به مراکز آتش نشانی نقش مهمی در اطفاء حریق در زمان مناسب، خواهند داشت.

لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها (سیستم اطفاء حریق):

در لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها می‌توان به سیستم اطفاء حریق نیز اشاره نمود. این سیستم از جمله پرکاربردترین سیستم‌ها و تجهیزات در زمینه‌ی اطفاء حریق شناخته شده‌اند. این تجهیزات با وظیفه‌ی ایده‌آل خاموش کردن آتش، می‌توانند کمک بسیار مناسبی برای آتش نشانی به شمار بروند. با این سیستم می‌توان از بروز اتفاقات جدی تا زمان رسیدن آتش نشانان، جلوگیری کرد.

عملکرد این سیستم به نحوی است که به سبب برخورداری از حساسیت بالا نسبت به دما، اسپرینکلر پس از عبور دما از حد استاندارد، شروع به آب پاشی می‌نماید. این سیستم اطفاء حریق نیز در خفه کردن آتش نقش بسیار مفید و انکار ناپذیری را در بر دارد.

تجهیزات مناسب آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی در مراکز آتش نشانی:

لیست کامل مهمترین تجهیزات آتش نشانی و کاربرد آنها با توجه به نوع مرکز آتش نشانی متفاوت است. به طور کلی می‌توان به سه مرکز آتش نشانی اشاره کرد که هر کدام از تجهیزات شایسته‌ای برخوردار هستند. برخی از آنها عملیات خاموش کردن آتش، برخی وظیفه‌ی نجات، برخی وظیفه‌ی پشتیبانی و … را در بر دارند. بنابراین دور از ذهن نیست که برخی از این مراکز از تجهیزات پیشرفته و بزرگتری برخوردار باشند. قطعا می‌دانید که مراکز آتش نشانی در بسیاری از حوادث مختلف دیگر مانند: سیل و زلزله و … نیز در صحنه حضور دارند. بنابراین تنها تجهیزات آنها محدود به خاموش کردن آتش نیست. در این مراکز می‌توان شاهد بسیاری از تجهیزات مناسب برای نجات جان افراد نیز بود. اگر بخواهیم به گوشه‌ای از این تجهیزات اشاره کنیم، می‌توان از موارد زیر یاد کرد:

 • لباس، کفش و عینک مناسب
 • شیر و شلنگ آتش نشانی
 • خودروهای بالابر
 • تانکرهای آب
 • خودروهای نورافکن
 • بیل مکانیکی
 • خودروهای آتش نشانی
 • ماسک‌های اکسیژن
 • سیستم‌های تنفس هوای فشرده
 • کپسول‌های آتش نشانی (این تجهیزات در انواع بسیار زیادی طراحی و ساخته شده‌اند که موارد استفاده‌ی بسیار زیادی را در بر دارند.)
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

GDPR