قطعات ماشین ‌های حفر زمین

اگر دوست دارید که نحوه کار با ماشین ‌های حفر زمین را یاد بگیرید، قطعا آشنایی با قطعات ماشین ‌های حفر زمین برای شما جالب توجه خواهد بود. اگر بخواهید بدانید که قطعات ماشین ‌های حفر زمین شامل چه مواردی می‌شوند باید بدانید که این قطعات معمولا در اکثر ماشین‌هایی با همین کاربرد مشابه هستند. به همین علت با آموزش در مورد قطعات یک نوع از ماشین‌های حرف زمین می‌توانید به قطعات سایر ماشین‌ها نیز آشنا شوید.

قطعات ماشینهای حفر زمین: بخش زیر ماشین

 

زیر ماشین همیشه از بخش های مهم و جالب توجه است. این قسمت از ماشین‌های حفاری تعدادی قطعات مهم را در خود جای داده‌است. در ادامه بخشی از آنها را معرفی می‌کنیم.

  • ریل یا چرخ ماشین ‌های حفر زمین از جمله مهمترین قطعات این ابزارهای پرکاربرد هستند. ریل این ماشین آلات معمولا با فولاد ساخته می‌شود و این ماشین آلات بسیار سنگین را به‌راحتی به حرکت در می‌آورد.
  • ترک پد ها از ایجاد صدای اضافی، آسیب، لرزش و… کمک کی‌کنند. همچنین این قطعه به کشش بهتر ماشین کمک زیادی می‌کند.
  • چرخ‌دنده‌ها یکی از قطعات مهم دیگر در ماشین‌های حفاری زمین هستند. این قطعات بین حلقه‌های زنجیر ماشین‌های حفاری زمین حرکت می‌کنند. آنها کاربردی شبیه چرخ دنده دوچرخه دارند و ماشین را هل می‌دهند تا روی ریل خود حرکت کند.
  • غلتک‌ها چرخ‌هایی فلزی روی قسمت پایین ماشین آلات حفاری هستند که در تراز کردن زنجیر و ایجاد تعادل در حرکت آن توسط چرخ دنده استفاده می‌شوند.

قطعات ماشینهای حفر زمین: کابین

 

قطعا کابین را به‌عنوان بدنه یک ماشین حفاری می‌شناسید، اما کابین در واقع مرکز کنترل این ماشین آلات است. بسته به ماشین مورد استفاده شما، کابین‌ها در ماشین آلات حفر زمین معمولا می‌توانند گردش زیادی برای رسیدن به دید حداکثری 360 درجه‌ای داشته‌باشند. در ادامه تعدادی از مشهورترین قطعات کابین ماشین‌های حفاری را معرفی می‌کنیم.

  • وزنه تعادل دقیقا همین کاری را انجام می‌دهد که از اسمش مشخص است. این قطعه مهم ماشین آلات حفاری با استفاده از اهرمی که ایجاد می‌کند در جلوگیری از واژگونی نقش زیادی دارد.
  • موتور قلب هر ماشین است! در ماشینهای حفر زمین معمولا موتور در نزدیکی کابین قرار دارد تا دسترسی راننده به آن برای تعمیر و نگهداری آسان‌تر باشد. موتور این ماشین‌ها معمولا دیزلی هستند و با سوزاندن گازوییل کار می‌کنند.
  • مخازن سیالات از دیگر قطعات ماشین ‌های حفر زمین هستند. از آنجایی که اکثر این ماشین آلات با سیستم هیدرولیک کار می‌کنند به همین دلیل نیاز است که مخزن مایع هیدرولیک درون کابین قرار داشته‌باشد.

قطعات ماشینهای حفر زمین: بازو

 

در نهایت به پر اهمیت‌ترین قسمت قطعات ماشینهای حفر زمین رسیدیم. این ماشین‌ها در واقع کار اصلی خود را با این قطعه انجام می‌دهند. در ادامه تعدادی از این قطعات را معرفی کرده‌ایم.

  • بوم یکی از قطعات ماشین ‌های حفر زمین است که بازو را به کابین متصل می‌کند. این قطعه به کابین چسبیده است و وظیفه حمل بازو را بر عهده می‌گیرد.
  • بازو در ماشین ‌های حفر زمین مهمترین قطعه است. این قسمت به‌وسیله بوم به کابین متصل شده‌است. بازو وظیفه نگهداری سطل را در این ماشین آلات بر عهده دارد. در واقع بازو و بوم با یکدیگر سطل را کنترل و هدایت می‌کنند.
  • سیلندرها وظیفه اتصال بین بوم، بازو و سطل را برعهده دارند. اتصال درست این سه قطعه کاملا وابسته به کارکرد سیلندر است.

آشنایی با قطعات ماشینهای حفر زمین

جمعبندی

 

قطعات ماشین ‌های حفر زمین بسیار زیاد و گسترده هستند اما به‌صورت کلی به سه دسته قطعات زیری ماشین، کابین و در نهایت بازو تقسیم می‌شوند. تعدادی از مهمترین قطعات هر کدام از این دسته‌ها را معرفی کردیم و وظیفه هرکدام از آنها را شرح دادیم. برای خرید هر کدام از قطعات ماشین‌های حفاری با ضمانت اصالت و بهترین قیمت با ما در تماس باشید.

منبع:

https://www.bigrentz.com/blog/parts-of-excavator

 

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

GDPR